- Care este costul unitar?
- Costuri unitare variabile și fixe
- Analiza costurilor unitare și a echilibrului
- Cum se calculează?
- Variante în formulă
- Exemple
- Compania ABC
- Restaurantul XYZ
- Referințe
Costul unitar reprezintă cheltuielile totale suportate de o companie pentru producerea, stocarea și vânzarea în special a unei unități a unui produs sau serviciu. Este un sinonim pentru costul mărfurilor vândute și costul vânzărilor.
Este o măsură a costului unei afaceri pentru a construi sau crea o unitate de produs. Această măsură contabilă include toate costurile fixe și variabile asociate cu producția unui bun sau serviciu.
Sursa: pixabay.com
Cunoașterea costului unitar îi ajută pe proprietarii de afaceri să stabilească momentul în care vor începe să obțină profit, ajutând la prețul produselor în acest sens. Oferă o imagine de ansamblu dinamică a veniturilor, costurilor și relațiilor de profit.
Cu toate acestea, costurile fixe și variabile tipice diferă mult între industrii. Din acest motiv, realizarea comparației întreprinse este în general mai elocventă între companiile din aceeași industrie. Definirea unui punct de răspândire drept „mare” sau „scăzut” trebuie făcută în acest mediu.
Care este costul unitar?
Costul unitar este o măsură crucială a costurilor în analiza operațională a unei companii. Identificarea și analizarea costurilor unitare ale unei companii este o modalitate rapidă de a verifica dacă o companie produce eficient un produs.
Costuri unitare variabile și fixe
Companiile de succes caută modalități de a îmbunătăți costul unitar general al produselor lor prin gestionarea costurilor fixe și variabile. Costurile fixe sunt cheltuieli de producție care nu depind de volumul unităților produse.
Câteva exemple sunt închirierea, asigurarea și utilizarea echipamentelor. Costurile fixe, cum ar fi depozitarea și utilizarea echipamentelor de producție, pot fi gestionate prin contracte de închiriere pe termen lung.
Costurile variabile variază în funcție de nivelul de producție produs. Aceste cheltuieli sunt împărțite în categorii specifice, precum costurile directe ale forței de muncă și costurile directe ale materialelor.
Costurile directe ale forței de muncă sunt salariile plătite celor implicați direct în producție, în timp ce costurile materiale directe sunt costurile materialelor achiziționate și utilizate în producție.
Furnizarea de materiale poate îmbunătăți costurile variabile de la cel mai ieftin furnizor sau poate externaliza procesul de producție către un producător mai eficient. De exemplu, Apple își externalizează producția de iPhone către Foxconn din China.
Analiza costurilor unitare și a echilibrului
Costul unitar al unei companii este o măsură simplă pentru calcularea rentabilității. Dacă costul unitar, inclusiv cheltuielile fixe și variabile, este calculat la 5,00 USD pe unitate, vânzarea unei unități pentru 6,00 USD generează un profit de 1,00 USD pentru fiecare vânzare.
Un preț de vânzare de 4,00 USD creează o pierdere de 1,00 USD, deși această analiză nu surprinde cu exactitate toată activitatea pieței.
De exemplu, un produs are un preț profitabil de 7,25 USD. Dacă acest produs nu este vândut, va crea o pierdere. Pierderea va fi în valoarea costului unitar de 5,00 USD și, probabil, și în costuri suplimentare pentru retur și expediere.
Reevaluarea acestuia la 4,00 USD poate genera un cost pe pierdere de 1,00 USD pe unitate, dar dacă produsul este vândut la acest preț, se poate evita o pierdere mai mare.
Cum se calculează?
Costul unitar este obținut în mod obișnuit atunci când o companie produce un număr mare de produse identice. Aceste informații sunt apoi comparate cu informațiile referitoare la costurile bugetate sau standard pentru a vedea dacă organizația produce profit în mod profitabil.
Costul unitar este generat din costurile variabile și fixe suportate de un proces de producție, împărțit la numărul de unități produse. Calculul costului unitar este:
(Costuri fixe totale + Costuri variabile totale) / Total unități produse.
Costul unitar ar trebui să scadă pe măsură ce numărul de unități produse crește, în principal deoarece costurile fixe totale vor fi distribuite pe un număr mai mare de unități. Prin urmare, costul unitar nu este constant.
De exemplu, ABC Company are costuri variabile totale de 50.000 USD în mai și costuri fixe totale de 30.000 USD, pe care le-a suportat în timpul producerii a 10.000 de dispozitive. Costul pe unitate este:
(30.000 USD + 50.000 USD) / 10.000 unități = 8 unități cost.
În luna următoare, ABC produce 5.000 de unități la un cost variabil de 25.000 $ și același cost fix de 30.000 USD. Costul unitar este:
(30.000 USD + 25.000 USD) / 5.000 de unități = 11 unități cost.
Variante în formulă
În contabilitatea de gestiune, este comună ignorarea costurilor fixe atunci când se calculează costul unitar, deoarece costurile fixe pot fi în afara controlului operațiunilor, iar principala preocupare este evaluarea eficienței producției.
De exemplu, dacă o întreprindere achiziționează echipamente IT noi pentru a eficientiza vânzările și funcțiile administrative, inclusiv aceste achiziții de capital în formula costului unitar va crește costul unitar general.
Din perspectiva financiară generală a companiei, aceasta poate fi exactă, dar nu reflectă eficiența producției în perioada în care se face achiziția de capital.
Această variație a costului unitar este adesea denumită costul mărfurilor vândute. De obicei generat pentru uz intern în cadrul unei companii.
Exemple
Compania ABC
Să presupunem că costă companiei ABC 10.000 USD pentru a cumpăra 5.000 de articole pe care le va vinde la magazinele sale. Costul unitar al companiei ABC va fi apoi: 10.000 USD / 5.000 = 2 USD pe unitate.
Calculul costului unitar nu este adesea atât de simplu, mai ales în situațiile de fabricație.
De obicei, costurile unitare implică a avea costuri variabile, care sunt costuri care variază cu numărul de unități fabricate și costuri fixe, care sunt costuri care nu variază cu numărul de unități fabricate.
Restaurantul XYZ
La Restaurant XYZ, care vinde numai pizza cu piper, cheltuielile variabile pentru fiecare pizza vândută pot fi:
- Făină: 0,50 USD.
- Drojdie: 0,05 USD.
- Apă: 0,01 USD.
- Brânză: 3,00 USD.
- Pepperoni: 2,00 USD.
- Total: 5,56 USD pe pizza.
Pe de altă parte, cheltuielile fixe lunare pe care Restaurantul XYZ trebuie să le plătească pot fi:
- Salarii forței de muncă: 1.500 USD.
- Chirie: 3.000 USD.
- Asigurare: 200 USD.
- Publicitate: 500 USD.
- Utilități: 450 USD.
- Total: 5.650 USD.
Dacă Restaurant XYZ vinde 10.000 de pizza pe lună, atunci costul unitar al fiecărei pizza ar fi: Costul unitar = 5,56 USD + (5.650 $ / 10.000) = 6.125 USD
Referințe
- Investing Answers (2019). Cost unitar. Luat de la: investinganswers.com.
- Julie Young (2019). Cost unitar. Investopedia. Luat de la: investopedia.com.
- Steven Bragg (2018). Cum se calculează costul pe unitate. AccountingTools. Preluat de la: accountingtools.com.
- Studiu (2019). Costul unitar: definiție, formulă și calcul. Luat de la: studiu.com.
- Scott Shpak (2018). Modul de determinare a costurilor unitare de producție. Întreprinderi mici - Chron. Luat de la: smallbusiness.chron.com.