- Care este prețul unitar?
- Alegeți Unități
- Afișare preț
- Diferențe de calitate
- Cum se calculează?
- Exemple
- Exemplul 1
- Exemplul 2
- Referințe
Prețul unitar al unui articol este costul pentru o singură unitate de măsură a articolului, care este vândut într-o cantitate mai mare sau mai mică decât acea unitate individuală. Prețul unui anumit număr de unități al unui articol este împărțit la numărul de unități pentru a găsi prețul unitar al acelui articol.
Unitățile pot fi obiecte individuale, cum ar fi cookie-urile dintr-o cutie, sau pot fi cantități ponderate, cum ar fi grame sau kilograme. De exemplu, pentru a găsi prețul unitar de 12 uncii de ciorbă al căror preț este de 2,40 USD, împărțiți 2,40 USD la 12 unități pentru a obține prețul unitar al ciorbei, care ar fi 0,20 USD pe uncie.
Sursa: pexels.com
De multe ori, doriți să determinați care dintre cele două articole date este „cel mai bun cumpărare”. În astfel de cazuri, se găsește prețul unitar al fiecărui articol și apoi se compară prețurile unitare ale acestora. Articolul cu cel mai mic preț unitar este considerat „cel mai bun cumpărare”.
Este de obicei postat pe raftul de sub produs. Eticheta raftului arată prețul total al articolului și prețul unitar pentru produsul alimentar.
Care este prețul unitar?
Prețul unitar ajută consumatorii să compare prețurile produselor ambalate atunci când produsele respective nu sunt vândute în cantități egale. Puteți privi articolele de pe raftul unui supermarket comun și veți vedea că fiecare este afișat la un anumit preț.
Cu toate acestea, prețul se aplică întregului pachet, ceea ce poate face dificilă compararea diferitelor dimensiuni ale acelorași produse.
Prețul unitar le spune cumpărătorilor cât plătește pentru fiecare unitate din pachet, oferindu-le posibilitatea de a compara merele cu merele.
Alegeți Unități
Unitatea pe care un comerciant o alege ca bază pentru prețul unitar depinde de modul în care produsul este ambalat și vândut.
Dacă se vinde în greutate, recomandările spun că comerciantul poate folosi grame, kilograme sau unități de 100 g.
Dacă vindeți în volum uscat, folosiți unități de litri sau 100 ml. Când sunt vândute după volumul lichidului, se folosesc curte, galoane, litri sau unități de 100 ml.
Dacă vindeți pe suprafață, cum ar fi țesătură sau iarbă, utilizați inci pătrați, metri pătrați, metri pătrați sau centimetri pătrați.
Dacă produsul este vândut după număr, unitatea este fiecare articol individual din pachet.
Indiferent de unitățile pe care le alege comerciantul, prețurile trebuie afișate în unități consistente pentru produse similare. Un magazin nu trebuie să preță sucul de portocale în galoane, ci sucul de mere în litri.
Afișare preț
Prețurile unitare care sunt mai mari decât un dolar ar trebui identificate numai cel mai apropiat ban. De exemplu, o pungă de 20 de kilograme de mâncare pentru câini care se vinde pentru 26,79 USD ar avea un preț unitar de afișare de 1,34 dolari pe kilogram, chiar dacă prețul real pe kilogram este de 1,3395 USD.
Pentru prețurile unitare mai mici de un dolar, liniile directoare permit comercianților să afișeze prețurile unitare la cel mai apropiat penny sau la cea mai apropiată zecime de un ban. Dar, oricare ar fi ales, acesta trebuie să fie consecvent pe întregul magazin.
Diferențe de calitate
Trebuie avut în vedere faptul că stabilirea prețurilor unitare nu urmărește să țină seama de calitatea produsului. Produsele de marcă au adesea prețuri unitare considerabil mai mari decât mărcile generice sau magazinele.
Cumpărătorului trebuie să decidă dacă diferența de calitate merită diferența de preț.
Cum se calculează?
Formula matematică utilizată pentru calcularea prețului unitar este următoarea: Prețul unitar = Prețul / cantitatea.
Prețul unitar este ceea ce permite cumpărătorului să afle dintr-o privire care este cea mai bună achiziție de făcut: dacă o pungă de 20 de kilograme de mâncare pentru câini care se vinde pentru 13,95 USD sau o pungă de 15 kilograme care vinde pentru 10,69 USD
Pentru a obține prețul unitar, pur și simplu împărțiți prețul pachetului la numărul de unități pe care le conține.
În exemplul de mai sus, punga de 20 de kilograme care se vinde cu 13,95 USD are un preț unitar de 69,75 cenți pe kilogram, în timp ce geanta de 15 kilograme care se vinde pentru 10,69 USD are un preț unitar de 71, 27 de centi pe kilogram.
Cu toate că pachetul de 20 de kilograme are un preț mai mare, pachetul de 15 kilograme este mai scump pe unitate.
Banii pot fi economisiți atunci când comparați costul aceluiași aliment în recipiente de diferite dimensiuni sau mărci diferite.
Exemple
Exemplul 1
Lui Scott îi plac foarte mult barele de ciocolată și vrea să obțină cea mai bună ofertă posibilă pentru ele. Este mai bine pentru el să cumpere trei bare pentru 2,25 USD sau fiecare pentru 0,79 USD?
Pentru ca Scott să ia cea mai bună decizie de stabilire a prețurilor, pentru primul caz, el trebuie să stabilească prețul unei bare de ciocolată, împărțind prețul total de 2,25 USD între cele trei bare. 2,25 USD / 3 = 0,75 USD.
Acest lucru îi permite să compare cele două prețuri unitare, făcând mai ieftin pentru Scott să cumpere cele trei bare de ciocolată pentru 2,25 USD. Acest lucru se datorează faptului că fiecare costă 0,75 USD, comparativ cu 0,79 USD, ar costa dacă le-ați cumpăra separat.
Uneori, alimentele ambalate la dimensiunea „uriașului” sau „de familie” pot părea cele mai bune cumpărături. S-ar putea să credeți că cumpărarea unui container mare nu va costa la fel de mult două sau trei pachete mai mici.
Cu toate acestea, containerele mai mari nu ajung întotdeauna să coste mai puțin decât cele mai mici. Este important să ne uităm la prețul unitar și să comparăm acest preț.
Exemplul 2
Becky mănâncă cereale pentru micul dejun în fiecare dimineață. Ar fi mai bine pentru ea să cumpere o cutie de cereale de 550 de grame pentru 2,50 USD sau o cutie de 1 kilogram pentru 5,00 USD?
Pentru a face acest lucru, mai întâi trebuie să calculați prețul per gram al cutiei de 550 de grame. Se realizează prin împărțirea prețului cutiei la 550, grație unei reguli simple din trei.
Prețul unui gram de cereale pentru prima opțiune de cutie ar fi apoi: 2,50 $ / 550grs. = 0,004545 USD.
Se calculează apoi prețul pe gram al cutiei de 1 kilogram (1000 grame), aplicând din nou o regulă de trei.
Prețul unui gram de cereale pentru a doua opțiune de casetă ar fi apoi: 5,00 $ / 1000 gr. = 0,005 USD.
Calculând prețul pe gram al fiecărei cutii de cereale, Becky își dă seama că este o afacere mai bună pentru ea să cumpere cutia de 550 de grame.
Referințe
- Cam Merritt (2019). Cum funcționează prețul unitar? Întreprinderi mici - Chron.com. Luat de la: smallbusiness.chron.com.
- Universitatea din Massachusetts (2019). Preț unitar. Luat de la: umass.edu.
- Universitatea din Alberta (2019). Preț unitar. Luate de pe: sites.ualberta.ca.
- Tutorialspoint (2019). Găsirea unui preț unitar. Luat de la: tutorialspoint.com.
- Wiki Cum (2019). Cum să calculăm și să comparăm prețurile unitare la magazin. Luat de la: wikihow.com.